Ślub cywilny, konkordatowy czy kościelny?

Osoby wierzące prawie zawsze, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, decydują się na zawarcie ślubu wyznaniowego. Nie zawsze jest to ślub w Kościele Katolickim! Może być to ślub na przykład w kościele Ewangelicko-Augsburskim albo Ewangelicko-Reformowanym.

Ślub dla ateistów

Osoby niewierzące również mają prawo wziąć ślub w pięknej oprawie. Zazwyczaj to właśnie śluby wyznaniowe kojarzą się z przepięknymi dekoracjami, kwiatami, muzyką chwytające za serce. Jednak w Urzędzie Stanu Cywilnego albo też w dowolnym innym wybranym miejscu cała uroczystość może wyglądać naprawdę cudownie. Warto wiedzieć o tym, że ślub cywilny można wziąć poza urzędem. Miejsce musi być oczywiście godne, powinna zostać zachowana uroczysta forma, a wszyscy uczestnicy wydarzenia muszą być bezpieczni. W danej lokalizacji musi znaleźć się miejsce na postawienie godła Państwa Polskiego. Trzeba więc pomyśleć o tym wcześniej.

Gdzie można zawrzeć ślub cywilny?

Ograniczeniem, jeśli chodzi o miejsca, w których można wziąć ślub cywilny, może być tylko ludzka wyobraźnia. Oczywiście urzędnik zawsze może nie zgodzić się na wybrane miejsce, musi jednak uzasadnić swoją odmowę. Nie może być to po prostu niechęć do określonej formy. Ostateczną decyzję podejmie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Jest to osoba decyzyjna w przypadku jakichkolwiek konfliktów oraz sporów z urzędnikami tej instytucji. Zdarzały się już w historii śluby na pokładach samolotu, śluby w wodzie i pod wodą.

Konsekwencje ślubu

Czym jest ślub cywilny? Wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie powstają w momencie wzięcia ślubu cywilnego. Jest to dla nich tylko piękna uroczystość. Warto jednak zdawać sobie sprawę z następstw. Dlatego też zalecana jest lektura aktów prawnych związanych ze zmianą stanu cywilnego. Warto wiedzieć, że wyjście za mąż albo poślubienie żony zmienia wiele w kwestii pieniędzy. Jeżeli nie zostanie podpisana rozdzielność majątkowa, od tej pory długi żony lub męża będą też długami danej osoby. Prawo jest dość skomplikowane, ale nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności. Być może warto przedyskutować te tematy z zaufanym prawnikiem, szczególnie jeśli ktoś chce zabezpieczyć się finansowo.

Rozdzielność majątkowa

Rozdzielenie finansów męża i żony jest naprawdę dla każdego i będzie dobrym rozwiązaniem dla każdej pary. Szczególnie jednak polecane jest tam, gdzie obraca się dużymi pieniędzmi, na przykład jedna ze stron prowadzi własną działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności. W sytuacji jakichkolwiek problemów finansowych pociągnięta do odpowiedzialności zostanie tylko jedna osoba, dłużnik, a nie małżeństwo. Dzięki temu para ma szansę szybciej wyjść z finansowych tarapatów. Warto więc skupić się nie tylko na tym, aby zorganizować przepiękną uroczystość, która będzie zapamiętana na długie lata przez gości, ale warto przede wszystkim zorientować się, jakie konsekwencje wynikają z wzięcia ślubu cywilnego. Jest to poważne zobowiązanie przed urzędnikiem, a z tej obietnicy należy się wywiązać.