Błogosławieństwo pary młodej

Ślub jest dniem dla pary młodej, rodziców, rodziny i najbliższych osób dniem szczególnym. Wiele miesięcy przygotowań, bardzo często wiąże się z tym stres, przymierzanie, kupowanie, szukanie wymarzonych kwiatów i butów – to wszystko i jeszcze wiele więcej przyjemności i obowiązków związanych jest z przygotowaniem wesela. Jedną z bardziej stresujących chwil w dniu ślubu jest błogosławieństwo pary młodej. Dlaczego tak się dzieje? Kto powinien błogosławić młodej parze?

Czym jest błogosławieństwo pary młodej?

Błogosławieństwo pary młodej jest symbolicznym wypuszczeniem dzieci z gniazda. Jest to moment, który ma miejsce zazwyczaj w domu pani młodej jeszcze przed ślubem kościelnym lub cywilnym. Moment bardzo szczególny i wzruszający, w którym powinno paść kilka słów. Wszystko zazwyczaj odbywa się wśród najbliższych osób, bez obecności gości. 

Kto udziela błogosławieństwa parze młodej?

Błogosławieństwo powinno być udzielone przez rodziców pani i pana młodego. Bardzo często w tym rytuale uczestniczą także dziadkowie i rodzice chrzestni. Oczywiście błogosławić może każdy, kto życzy parze młodej wszystkiego dobrego na nowej drodze życia. Jednak najważniejszymi osobami, które poniekąd wyrażają zgodę na te ślub są rodzice. 

Jak przebiega błogosławieństwo?

Jest to chwila bardzo podniosła i w tym czasie niejednokrotnie płyną potoki łez. Zarówno rodzice, jak i para młoda jest wzruszona tym momentem. W obrządku katolickim podczas błogosławieństwa używany jest krzyżyk oraz święcona woda. Bardzo często spotykane są także święte obrazki, które w danym domu mają szczególne znaczenie. Błogosławieństwo polega na wypowiedzeniu kilku słów przez każdego z rodziców lub innych osób udzielających błogosławieństwa z osobna do pani młodej i pana młodego. Dodatkowo wiele osób daje do pocałowania krzyżyk lub święty obrazek, a na czole młodej pary robiony jest znak krzyża. 

Jak się przygotować do błogosławieństwa?

Do tej chwili przygotować powinni się przede wszystkim rodzice. Bo wiadomo, że para młoda w dniu ślubu nie ma głowy do zajmowania się i organizowania niczego. Dlatego rodzice powinni przed błogosławieństwem przygotować wszystkie niezbędne elementy, których nie może zabraknąć. Najlepiej ustawić to w pokoju, w którym ceremonia będzie się odbywać. Ważne jest także przemyślenie tego, ile osób będzie uczestniczyło w błogosławieństwie. Jeśli ma być ich trochę więcej, to należy wybrać także odpowiednio duże pomieszczenie. Nie wolno zapomnieć o fotografie lub kamerzyście, którzy tez będą uczestniczyli w tej chwili. Im więcej miejsca i bardziej przestronny pokój, tym zdjęcia i film będą piękniejsze, a co za tym idzie pamiątka także. 

Ostatnią, aczkolwiek nie mniej istotną kwestią jest mowa podczas błogosławieństwa. Z tym jest zawsze najwięcej problemów. Rodzice bardzo często przed błogosławieństwem uważają, że w tym momencie będą wiedzieli co powiedzieć. Rzeczywistość jest jednak inna. Warto przygotować sobie tekst dzień wcześniej i przećwiczyć ją. Mogą to być słowa od serca lub wierszy, który można znaleźć w internecie.